Android 6.0 Marshmallow Yayınlandı

Yeni Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile gelecek bazı değişiklikler:

Detaylı Uygulama İzinleri

Artık bir uygulamayı cihazınıza kurduğunuzda illa ki tüm istediği izinleri vermek zorunda kalmayacaksınız. Bir uygulamanın beğenmediğiniz izinlerini vermeden onu yüklemek mümkün olacak fakat o izini gerektiren bir işlev çalıştığında kullanıcıya bir defalık yahut devamlı olarak o izni vermek isteyip istemediği de sorulacak.

Gelişmiş Parmak İzi Okuma Yetenekleri

Android 6.0 ile birlikte parmak izi sensörlerinin işleyişini ve güvenliği arttıracak pek çok arkaplan kod değişikliği gerçekleştirilecek. Böylelikle hem arayüz ve parmak izi sensörlerinin uyumunun arttırılması hem de daha yüksek güvenlik imkanları hedefleniyor. Bu noktada alınan bazı izinler üzerinde de değişiklikler olacağı yine Google tarafından belirtiliyor. Ayrıca önceki sürümlerde tam olarak resmi bir parmak izi okuma desteği olmaması sorunu ortadan kaldırılarak üreticilere de bu konuda destek sağlanacak.

Görsel Sesli Mesaj Uygulaması

Bu uygulamayı kullanarak sesli mesajlarınızı bir arayüz üzerinden hazırlayabiliyor, dinleyebiliyor ve gönderebiliyorsunuz. Şu anda sesli mesaj servislerinin sadece sesli olarak menü hizmetleri sunduğunu düşünürsek görsel olarak onları yönetebilmek hoşunuza gidecektir. Lakin ilk etapta sadece iki yabancı operatörün bu özelliği desteklemesi bekleniyor.

Döndürülebilir Ana Ekran

Pek çok Android cihaz üreticisi kendi inisiyatifini kullanarak ana ekranın zaten döndürülebilir olmasını sağlıyordu. Hatta sonradan yükleyebileceğiniz launcher uygulamaları da bu konuda destek veriyordu. Ancak Android M ile birlikte ilk defa döndürülebilir ana ekran bir sistem özelliği olarak karşımıza çıkacak.

Dikey Uygulama Listesi

Android 6.0 Marshmallow ile birlikte uygulama penceresinde yer alan uygulamalar artık sağa sola sayfa kaydırarak değil yukarı aşağı kaydırmalar ile görüntülenecekler. Ancak bu özelliğin üreticilerin kendi inisiyatifleriyle değiştirilmesi ihtimali de her zaman var. Android 6.0'ın ilk betalarında Google biraz daha farklı bir listeleme yöntemi denemişti ancak negatif geribildirimler nedeniyle bu tür standart bir çözüme geri dönüldü.

Ekran Görüntülerini Silebilme

Android cihazınızı kullanarak bir ekran görüntüsü aldığınızda, bildirimler penceresinde o ekran görüntüsünü paylaşabileceğiniz bir buton da yer alıyor. Ancak önceki sürümlerde burayı kullanarak o görüntüyü silmek maalesef mümkün değildi. Android Marshmallow ile birlikte bu sorun çözülüyor ve bildirimler çekmecesi üzerinden ekran görüntülerini silmek mümkün hale geliyor.

Durum Çubuğu Düzenlemeleri

Android'in varsayılan Google sürümlerinde durum çubuklarında yer alacak nesnelerin hangilerinin olup olmayacağını belirlemenin yolu yoktu. Ancak Android 6.0 ile birlikte burada yer alan kontrollerin hangilerinin olup olmayacağını kendiniz belirleyebileceksiniz. Fakat pek çok kullanıcı hali hazırda üreticilerin kendi launcher uygulamalarını kullandığı için bu eksikliği sadece Nexus serisi kullanıcılarının gördüğünü de belirtmek lazım.

Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Android'in yeni sürümüyle birlikte artık yedekleme ve sıfırlama menüsü içerisinde ağ ayarlarını sıfırlama adlı bir seçenek daha olacak. Böylece WiFi, veri bağlantısı ve Bluetooth gibi tüm bağlantı teknolojilerine dair cihazınızda bulunan şifre, kullanıcı adı ve bağlantı seçenekleri tek seferde tamamen unutulabilecek.

Uygulama Üzerinde iken Web Penceresi Açabilme

Android Marshmallow'un bir diğer dikkat çekici yanı ise artık bir uygulama içerisinden web bağlantısına tıkladığınızda tamamen yeni bir Chrome penceresi ve uygulamasına geçiş yapmanızın gerekmemesi. Bu özellik sayesinde tıkladığınız web bağlantıları direkt olarak o uygulamanın üzerine bir katman olarak açılacak ve çok kısa sürede yeniden uygulamaya dönmek mümkün hale gelecek.

Uygulama Eşleştirebilme Özelliği

Bir video, oyun, uygulama veya başka türdeki bağlantıya tıkladığınızda Android'in önceki sürümlerinin o bağlantıyı hangi uygulama ile açmak istediğinizi sorup durması bazen rahatsız edici olabiliyor. Android 6.0 ise bu konuda çok daha gelişmiş bir tanımlama yeteneği kullanacak ve kullanıcılara her defasında o içeriği hangi uygulamayı kullanarak açmak istediğini sormayacak. Örneğin bir YouTube bağlantısına tıkladığınızda artık anında kendinizi YouTube uygulamasında bulabileceksiniz.

Daha Uzun Pil

Artık Android'in uzun süreli kullanmama durumlarında bunun farkına varması ve arkaplan hizmetlerini yavaşlatması mümkün olacak. Örneğin gece boyunca telefonunuza dokunmadığınızda artık Android uzun süredir çalıştırılmadığını farkedecek ve gece süresince arkaplan servislerini daha az çalıştırarak pil tasarrufu yapacak. Uzun vadeli stand-by beklemeleri esnasında bunun pil ömrünü oldukça arttıracağından bahsediliyor.

Yorumlar