Office 2016

Microsoft’un Temmuz ayında Mac bilgisayarlar için satışa sunduğu Office 2016 yazılımı, Windows platformuna da adım attı. Ev ve İş sürümleriyle gelen Office 2016, birden fazla kullanıcının aynı doküman üzerinde çalışabilmesini sağlayan yeni özelliğiyle ekip çalışması üzerinde yoğunlaşıyor.

Dikkat Çeken Outlook

Outlook artık gelişmiş bir aramaya sahip. Dosya eklemek, eklediğiniz dosyayı çalışma arkadaşlarınız ile paylaşmak hep sorun olmuştur. Microsoft, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için, öncelikle kullanıcıları bulut merkezli depolamaya yönlendirmekte. OneDrive'a ya da SharePoint'e yüklemiş olduğunuz dosyaların linklerini kolayca paylaşabilme özelliği sunmakta. Ayrıca, dosya ekleme icon'una tıklandığı zaman karşımıza gelen açılır pencere'de ise, son kullanılan dosyalar listelenmektedir.

Office ve Skype Bir Arada

Office ve Skype’ın entegrasyonu ile Office uygulamları içinden ekip arkadaşları mesajlaşarak, ekran paylaşarak, görüntülü ve sesli konuşarak işlerini hem daha keyifli hem de daha hızlı şekilde halledebilecek. Eşzamanlı yazma asistanı artık hem Word, hem Powerpoint hem de OneNote masaüstü versiyonunda mevcut. Eşzamanlı yazma ile Word dökümanında diğer takım arkadaşlarınızın yaptığı değişiklikler de görülebilecek.

Microsoft Sway (Sunum Uygulaması)

Bir sunum uygulaması olan Sway, PowerPoint'ten çok daha farklı bir deneyim vaadediyor. Sürükle bırak yöntemi ile resimler ekleyebilir, Youtube'dan video çekebilir, Facebook, Twitter ya da OneDrive'dan dosyalar yükleyebilirsiniz. Her ne kadar bu özellikler OneNote için geçerli olsa da, Sway daha çok bir sunum uygulaması olarak göze çarpıyor. Ekim'de beri ön kullanımda olmasına rağmen, Office 2016 ile tamamen erişebilir bir duruma gelecek.

Hello, Cortana, Continuum

Kişisel bilgi güvenliğini sağlamak üzere kullanıcıları gözbebeğinden tanıyabilen Windows Hello ile Windows’a ve Office 365’e giriş yapılabilecek. Continuum özelliği ile Office mobil uygulamaları Windows 10 aracılığı ile telefondan, aynı bilgisayardan gerçekleşiyormuş gibi kullanılabilecek. Dijital asistan Cortana, toplantı hazırlıkları gibi işler için Office 365 ile birlikte çalışıyor olacak.

Not : Office 2016 uygulamaları 47 farklı dilde hizmet verecek ve Windows 7 ve sonrasındaki işletim sistemlerinde kullanılabilecek. 

Yorumlar